Bezpieczną stopą

W zależności od specyfiki pracy, może pojawić się konieczność dodatkowej ochrony stopy. Służą do tego oczywiście właściwe buty robocze i ochronne, których konstrukcja różni się w zależności od dominującego rodzaju ryzyka.  Profesjonalne buty ochronne zwykle oznaczone są symbolami jak S1, S2, S3, S4, S5.

Obuwie robocze może być wyposażone w metalowe podnoski, dzięki którym skutecznie chronione są palce, a wielu producentów zwraca także dużą uwagę na zapewnienie swoim produktom ochrony przed przepływem ładunków elektrostatycznych. Ważną cechą jest wodoodporność a także dodatkowa wkładka termiczna w podeszwie,  które gwarantują właściwy komfort termiczny. Wygodę osiąga się przez zastosowanie właściwych materiałów to wyrobu cholewek i wkładek. Tego rodzaju obuwie ma też letnie wersje – sandały robocze, które jednak ze względu na bezpieczeństwo także mają osłonięte palce oraz zamknięta konstrukcję okolic pięty.

Dla osób pracujących na zewnątrz szczególnie przydatne mogą okazać się kalosze. Materiał, z którego wykonuje się cholewy to, tak samo jak w zwyczajnych kaloszach, PCV, jednak kalosze ochronne mogą mieć grubsze, gumowe podeszwy oraz specjalne uchwyty ułatwiające ubieranie, a także specjalną wkładkę ocieplającą. Wersja letnia i zimowa kaloszy nie różnią się zanadto zewnętrznie, natomiast wykorzystanie nowoczesnych materiałów do ocieplenia buta sprawia, że nawet przy dość dużych mrozach kalosze takie zapewniają wymagany poziom komfortu.

We wszystkich przypadkach ważne jest zapewnienie nie tylko bezpieczeństwa, ale i wygody. Buty robocze muszą zapewniać niezbędny komfort także przy wielogodzinnym noszeniu, dlatego używa się w nich specjalnie profilowanych wkładek oraz materiałów oddychających. Nawet, jeśli z zewnątrz obuwie takie przypomina zwyczajne buty, to konstrukcja i charakterystyka użytkowa są zupełnie inne. Mocne wiązania, wzmocnienia konstrukcji cholewy, solidna podeszwa – są to elementy, na które w pierwszej chwili można nie zwrócić uwagi, ale które zapewniają zwiększone bezpieczeństwo dla stóp.

Leave a Comment