Bezpieczne ręce w pracy, jak wybrać rękawice do pracy ?

Każdego dnia nasze dłonie są narażone na szkodliwe działanie różnych substancji i wymagają szczególnej troski oraz pielęgnacji, zwłaszcza jeśli wykonujemy zawód narażający je na poważny uszczerbek zdrowotny. Ich ochrona jest konieczna w wielu profesjach, w których wielką trywialnością jest praca bez należytych i odpowiednich rękawic.

Trzy stopnie zagrożenia
Biorąc pod uwagę fakt, iż rękawice ochronne są najczęściej stosowanym zabezpieczeniem, a zarazem najskuteczniejszym i bezapelacyjnie wymaganym warto wiedzieć, jak klasyfikuje je dyrektywa 89/686/EWG dotycząca wymagań bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Dokładna wiedza pozwala uniknąć błędów w doborze, które skutkują niepełnym bezpieczeństwem.

Podobnie jak można sklasyfikować zawody w skali od tych obarczonych niskim ryzykiem po te najbardziej zagrożone, tak samo można podzielić omawiane rękawice. W kategorii pierwszej znajdują się więc te przeznaczone dla zawodów o małym zagrożeniu. Ich zadaniem jest ochrona skóry przed działaniem środków chemicznych – najczęściej czyszczących o umiarkowanym działaniu. Dodatkowo chronią przed temperaturą do 50 st. C, a także przed bolesnymi skaleczeniami. Idealnie nadają się do prac gospodarczych oraz w ogrodnictwie.

Druga kategorię można nazwać przemysłową, ponieważ jest dedykowana osobom wykonującym prace o średnim ryzyku uszkodzenia. Mają za zadanie zapewnić ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz mocniejszymi chemikaliami. Chronią przed mrozem, ale głównie zapewniają ochronę przed temperatura do 100 st. C. Spełnią swoje zadanie we wspomnianym przemyśle, zakładach motoryzacyjnych, a także na budowach.

Ostatnią kategorię można nazwać ochroną przed poważnym uszkodzeniem zagrażającym zdrowiu. Po rękawice ochronne tej klasy sięga się w profesjach, w których istnieje wysokie ryzyko trwałego uszkodzenia dłoni. Innymi słowy są przeznaczone dla osób pracujących przy agresywnych substancjach chemicznych oraz przy wysokim napięciu.

Dodatkowe czynniki wyboru
Przy wyborze rękawic – oprócz podstawowej klasyfikacji – należy kierować się specjalistycznym przeznaczeniem, a więc zwracać uwagę na materiały z jakich są wykonane oraz samą konstrukcję. W tym przypadku rozróżnia się kolejne kategorie, rękawic chroniących przed :
– uszkodzeniami mechanicznymi ( skórzane, kombinowane, tkaninowe i dzianinowe powlekane gumą lub tworzywem )
– czynnikami termicznymi
– elektrycznością
– czynnikami chemicznymi i biologicznymi ( lateksowe, neoprenowe, winylowe, nitrylowe)
Wybierając najwłaściwsze zawsze należy sprawdzić informacje zawarte na piktogramie, które mówią o parametrach wytrzymałości rękawic.

Leave a Comment